Hosté LFŠ 2017

Jan Troell

Na LFŠ 28.7.–2.8.

Jan Troell patří, společně s Ingmarem Bergmanem, Lasse Hallströmem či Royem Anderssonem, mezi nejznámější režiséry historie švédské kinematografie. Troell je držitelem desítek ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Mezi základní prvky jeho tvorby patří realistický styl, silné sepětí se švédskou historií i přírodou a důraz na výtvarnou stránku filmu. Troell ostatně začínal jako kameraman a za kamerou stál i u řady snímků, které sám režíroval. Jeho nejzásadnějším filmem jsou Emigranti, historická sága s Maxem von Sydowem a Liv Ullmanovou v hlavních rolích. A právě Emigranti budou jedním z filmů uvedených v rámci výběrové retrospektivy, kterou LFŠ uctí osobnost personifikující švédský film od roku 1963 až do současnosti.

Daniel Bergman

Na LFŠ 30.7.–2.8.

Syn slavného režiséra Ingmara Bergmana a pianistky Käbi Lareteiové byl filmovým protagonistou od raného dětství (první dva roky jeho života byly otcem zpracovány do krátkého filmu Stimulantia). Jeho celovečerním debutem a nejslavnějším filmem se stala Nedělňátka podle scénáře Ingmara Bergmana zpracovávajícího jeho dětství. Daniel Bergman následně natočil další hrané filmy a dokumenty a jeho program na LFŠ dokáže, že se jedná o tvůrce, který má ve švédské kinematografii své pevné místo.

Tarik Saleh

Na LFŠ 3.–6.8.

Švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář. V devadesátých letech minulého století patřil Saleh mezi nejslavnější švédské graffiti umělce. Poté pracoval pro Švédskou televizi, proslul jako tvůrce videoklipů pro indie popovou královnu Lykke Li a následně debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia. Zatím natočil 2 dokumenty a 3 hrané filmy, z nichž ten poslední, Incident v Nile Hiltonu, vyhrál letošní festival v Sundance. LFŠ představí jeho tvorbu v kompletní retrospektivě.

Jan Holmberg

Na LFŠ 30.7.–4.8.

Přední švédský filmový historik bude na letošní LFŠ prezentovat sérii přednášek o historii švédského filmu – v průběhu čtyř setkání budou posluchači provedeni barvitými dějinami švédské kinematografie od počátků k dnešku. Jan Holmberg je také ředitelem Nadace Ingmara Bergmana pečující o odkaz nejslavnějšího švédského režiséra.

Erik Hedling

Na LFŠ 28.7.–1.8.

Profesor filmových studí na slavné univerzitě v Lundu, kde se specializuje na historii švédské kinematografie. Konkrétně se zabývá vztahem švédského filmu a švédské společnosti ze sociálního a politického hlediska. Pro letošní LFŠ připravil výběr filmů mapující vývoj švédského sociálního státu a konceptu „folkhemmet“.

Sergej Loznica

Na LFŠ 3.–5.8.

Miniretrospektiva Sergeje Loznicy dokáže, že tradice ruskojazyčné kontemplativní tvorby nabírá nové dimenze. Matematický duch režiséra, který se z aplikované vědy vrhl do živlu pohyblivého obrazu, se projevuje jak v jeho observačních dokumentech, tak i v důmyslně asketické hrané tvorbě. I přes zjevnou distanci k materiálu nabízí jeho snímky mohutnou emoční nálož a především prostor pro představivost. Své fikční snímky Loznica pravidelně uvádí v Cannes, odkud přiveze i zatím poslední titul Krotká, inspirovaný povídkou F. M. Dostojevského.

Philippe Grandrieux

Na LFŠ 2.–6.8.

Francouzský tvůrce hraných filmů a dokumentů uváděných mimo jiné na festivalech v Benátkách či Locarnu, jehož poetika je velmi radikální. Grandrieux v 80. letech studoval na bruselském institutu INSAS, následně točil experimentální krátké filmy a k celovečernímu debutu se dostal až po téměř dvaceti letech – jeho Temnota je kritiky a historiky řazena mezi základní díla New French Extremity. Všechny Grandrieuxovy celovečerní filmy vynikají strohou a záměrně zneklidňující formou, obsahují minimum dialogů a jsou často zaměřeny na fyzičnost a sexualitu.

Angela Schanelecová

Na LFŠ 1.–2.8.

Režisérka, scenáristka a příležitostná herečka, jedna z nejvýznamnějších osobností německého filmu posledních dekád. Prorazila v Cannes uvedeným snímkem Místa ve městech (1998) a po boku generačních souputníků Christiana Petzolda a Thomase Arslana se zařadila mezi přední osobnosti tzv. Berlínské školy. Ve svých neokázalých filmech dbá na realističnost i intelektuální hloubku a spojuje celkově moderní výraz se zjevnou náklonností k umělecké kinematografii 60. let.

José Luis Guerín

Na LFŠ 2.–6.8.

Celým jménem José Luis Carrogio Guerín patří mezi nejoriginálnější současné režiséry nejen ve Španělsku. To dokazuje hojná účast na významných festivalech v Benátkách, v Cannes, v San Sebastiánu, v Locarnu, Rotterdamu nebo Tokiu. V jeho dílech splývají hranice mezi hraným a dokumentárním filmem. Film je u něj vnímán na stejných principech jako naše inteligence, jako filozofie a jazyk a je shodný s mechanismem našeho myšlení. Tento čistě filozofický přístup můžeme nyní detailně zkoumat v rámci připravené retrospektivy, která obsahuje všechny jeho zásadní filmy.

Wojciech Smarzowski

Na LFŠ 5.8.

Tento polský filmový režisér a scénárista patří mezi nejvýraznější osobnosti současné polské kinematografie. Všechny jeho filmy se trvale řadí jak mezi divácky nejúspěšnější, tak i mezi domácí kritikou nejoceňovanější. Fenomén „Smarzowski“ ale není neznámý ani českému publiku, všechny jeho snímky se totiž pravidelně objevují i v programech zdejších festivalů. Na letošní LFŠ osobně uvede svůj nejnovější a dlouho očekávány počin Volyň – nejlepší film roku 2016, za nějž si jeho autor odnesl i cenu za nejlepší režii, kterou mimochodem získal již počtvrté.

Magda Vášáryová

Na LFŠ 28.–29.7.

Slovenská diplomatka a politička, někdejší československá velvyslankyně v Rakousku a slovenská v Polsku, poslankyně Národní rady SR. Vystudovala sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Ačkoliv o kariéře herečky vůbec neuvažovala, od konce 60. do začátku 90. let patřila mezi nejvyhledávanější herečky v tehdejším Československu, která spolupracovala s těmi nejlepšími režiséry. Počátkem 90. let herectví zanechala a naplno se začala věnovat veřejnému a politickému životu.

Jan Svěrák

Na LFŠ 5.8.

Nejtalentovanější a nejúspěšnější český režisér své generace vstoupil do světa celovečerního filmu velmi razantně. Už jeho debut Obecná škola (1991) byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, za svůj čtvrtý film Kolja (1996) ho režisér získal. Každý ze Svěrákových filmů je diváckou událostí, každý z nich sbírá České lvy. Letní filmová škola uvede jeho nejnovější film Po strništi bos, navazující na legendární prvotinu.

Miro Remo

Na LFŠ 31.7.–3.8.

Nesmlouvavý slovenský dokumentarista, představitel nejmladší generace progresivních slovenských filmařů (dále například Marko Škop, Ivan Ostrochovský). Remo na LFŠ představí svou dosavadní tvorbu: mistrovský debut Comeback, trezorovou Cooltúru, obnažující portrét Richard Müller: Nepoznaný (uvedený díky AČFK v českých kinech) i ceněný studentský film Arsy-Versy.