Známého švédského herce Michaela Nyqvista mohli diváci na Filmovce vidět v sekci Švédská krimi i Sci-fi. Letní filmová škola k tomu muže, jenž na konci června podlehl rakovině, uctila i speciální projekcí snímku, za nějž získal svou poslední cenu Zlatohlávek. Romance Vážná hra se v Hradišti promítala jako tzv. projekce na slepo, diváci tedy až do úvodu k filmu nevěděli, na co se jdou podívat.

Vážná hra vychází ze slavné knihy Hjalmara Söderberga z roku 1912, která patří ve Švédsku mezi povinnou školní četbu a už se dočkala dvou předchozích adaptací. Tu třetí napsala Dánka Lone Scherfigová, sama známá hlavně jako režisérka, a zrežírovala Pernilla Augustová, sama známá hlavně jako herečka.

Filmařky posílily charaktery ženských postav, milenky a manželky hlavního hrdiny citlivě natočeného milostného trojúhelníku, neboť jak říká sama režisérka, s milou manželkou je rozhodování mezi dvěma ženami těžší. Nyqvist si ve snímku, jenž se světu ukázal poprvé loni na Berlinale, zahrál vedlejší roli jemného, sympatického novináře.

Iva Přivřelová