Podebatovat o své kariéře s návštěvníky Letní filmové školy přijel i Tarik Saleh, letošní vítěz festivalu Sundance s dramatem Případ Nile Hilton.

Začal rovnou u svého stockholmského dětství syna Egypťana a Švédky. “My jsme sice byli Švédi, ale ne úplně. Švédsko té doby byla velmi homogenní země, kde kluci sportovali, holky jezdily na koni, prostě jako z knihy Astrid Lindgrenové,” popsal Saleh s tím, že život mu změnilo jedno hip-hopové video, které v polovině 80. let viděl v televizi. Díky němu se totiž začal věnovat graffiti. Jedno dílo, které v jako teenager vysprejoval na zeď, bylo dokonce jako první graffiti ve Švédsku prohlášeno za kulturní památku. “Je na něm ale vidět, že to dělal sedmnáctiletý kluk,” trochu ho zkritizoval sám autor.

Filmař zavzpomínal i na své působení u egyptského časopisu a práci moderátora švédské televize. “Ta se mi vlastně nelíbila. Stala se ze mě celebrita a na to je moje ego moc velké. Chci, aby lidi mluvili o tom, co dělám. Ne o tom, že mě viděli v televizi,” vysvětlil Saleh. S přáteli tak založil produkční filmovou společnost ATMO a začal dělat dokumenty. Nejdříve o muži, který údajně zradil Che Guevaru, poté o americkém internačním táboře na Guantánamu Gitmo. Nyní točí Saleh i hrané filmy a sklízí s nimi úspěchy.

Iva Přivřelová